Рисувани икони
Рисувани икони
Компютърът може да направи перфектна линия безброй пъти. Човешката ръка също може, но не всеки път. Изучавайки работата на великите иконописци през различните епохи – Панселинос, Рубльов, Молеров, Димитър Зограф, Никола Образописов – могат да се открият несъответствия, несъразмерности при рисувани икони.
Но тяхната гениалност удивлява, вълнува и те кара да чувстваш и да продължаваш да търсиш Съвършеното. Изписването на икони се основава на утвърдени образци от древността. Така както църквата е непроменена две хилядолетия, така и зографството се стреми да се поучи и да пресъздаде една и съща одухотвореност.
Въпреки отминалите векове, регионалните различия и модерните технологии. И така в съчетанието от не винаги съвършени линии остава изрисувана човешката душа.
Божият отпечатък при рисуваните икони
При рисувани икони остава още един главен отпечатък – Божият. Защото рисуването на икона става само под ръководство свише. Зографът е само инструмент в Божиите ръце.
И така, оставяйки се на тази непогрешима сила, иконописецът се опитва да пресъздаде Духовното, Невидимото, Непостижимото. За това му помага молитвата, паленето на кандилото, слушането на църковни песнопения. Така започва процесът на създаване на свят образ.
Един съвременен богослов, архимандрит Зинон казва:
„Качеството на иконата зависи от това колко е близко тя до първообраза и доколко съответства на духовната реалност, за която свидетелства.“
В края на XVIII в. в Рилския манастир, подобно на Света гора, Синай и Йерусалим, започват да се отпечатват хартиени икони чрез литографски щампи. Това позволява разпространението на много чудотворни икони и възможността много хора да се сдобият с рисувани икони на достъпни цени. Но работата на иконописците значително намалява.
И сега съществуват различни технологии, много по-модерни и леснодостъпни. И се използват навсякъде в съвременния живот. Но работата на иконописецът остава. Да търсим красотата вътре в иконата. Да търсим душата. Защото не ние гледаме иконата, а тя нас.
Изкуството на ръчно рисуваните икони и майсторството на позлатяването
Ръчно рисуваните икони са символи, изпълнени с дълбоко духовно значение. При тях изображението е водещо, а не иконописецът, парите или славата. Всяка част от иконите, от цветовете и позите до самите предмети, които светците държат, има символичен смисъл.
Значение и символизъм на рисуваните икони
Традицията да се използват златни фонове в иконите е дълбоко вкоренена в желанието да се изобразяват светите фигури отвъд пределите на времето и пространството. Те отразяват тяхната божествена природа и духовното царство, което обитават. Златният фон на ръчно рисуваните икони символизира неръкотворната светлина и божественото, което отличава тези фигури от материалния свят.
Процес на позлатяване на иконите
Деликатният процес на позлатяване на ръчно рисуваните икони може да се раздели на няколко етапа:
1. Подготовка на повърхността
Позлатяването изисква щателна техника и подготовка, включваща нанасянето на много гладък грунд. Така се гарантира, че финото златно листо ще се залепи перфектно, без да придобие несъвършенства. Тази стъпка е от решаващо значение, тъй като златното листо, което е деликатно и дебело само няколко микрона, отразява всяка повърхност, върху която е нанесено. Безупречната гладкост е основополагаща за качеството и издръжливостта на позлатата.
2. Прилагане на миксион
Това е специално лепило, използването на което изисква специална сръчност и умения. То трябва да се нанася с точност и бързина, като се вземат предвид различните видове грунд и времето за съхнене.
3. Нанасяне на златните листа
Златото, което може да бъде истинско или имитация/шлагметал/, се нанася със специална четка и без да се докосва с ръка, за да се избегне потъмняване от окислението и да се запази чистотата и блясъкът на материала.
4. Материали и техники за позлатяване
Позлатяването на ръчно рисуваните икони може да бъде изпълнено с богат набор от материали и техники:
- шлагметал, което е добра имитация и много се доближава по цвят и блясък до истинското злато;
- темперни, акрилни перлени злата с различни нюанси;
- златен варак и фолио за обогатяване на живописта и въздействието на иконата;
- поставяне на истинско злато /22К, 23,75К или 24К/
За работа се избират само най-висококачествените материали от световно доказани производители. Прилагането на релеф чрез релефни рамки и ореоли допринася за уникалната стойност на ръчно рисуваните икони и отразява благоговението и предаността на художника.
Заключение
Създаването на ръчно рисувани икони е не само въпрос на художествено умение, но и на духовно пътуване. Позлатяването е внимателен и трудоемък процес, изискващ години на обучение и практика. Според руския иконописец Архимандрит Зинон, достигането до майсторство в рисуването на икони изисква около петнадесет години. Но и след това е необходимо непрекъснато учене и експериментиране с материалите, за да се подобри и обогати въздействието и внушението на иконата. Така тя се превръща от обикновен предмет на изкуството в носител на духовно послание и свещен образ на вярата.
Автор на иконите | Аз, близките ми и голяма част от приятелите ми се стремим да водим християнски живот. Редовно посещаваме неделната литургия и всеки празник. Знаем, че изповедта и причастието са ни дадени по Великата Божия Милост за съединяване с Бога и спасение на душите ни. |
Моята история | Можех да рисувам, но не вярвах в Бога. И не исках да рисувам икони. Но по Божий промисъл и чрез любовта започнах. Трудно. Дълго време. Докато рисувах Света Богородица Рилска, видях погледа и. Тя ме гледаше. Не беше глас, не беше чувство. Изпълваше цялото ми същество, усещах го във всяка клетка. Какво усещах? МИЛОСТ. |
Други истории | Обратната връзка с хората, на които съм рисувала икони е много важна за мен. Защото няколко пъти ми се е случвало да се върнат и да ми разкажат, че са имали голям проблем, затова са поръчали иконата. След което помощта бързо е дошла. Разказвам го, за да покажа дългият и непрекъснат път на общуване между човека и Бога, който започва с личната молитва на тези хора и завършва с тяхната благодарност до края на дните им. Моят труд е някъде по средата на този път за кратко. Слава на Бога! |
Православен канон | Спазването на православния канон е задължително условие при рисуването на икони. Изисква много задълбочено изучаване и стриктно следване ученията на Светите отци. |
Материали | Бои – Schmincke, Maimeri, Talens;
Лакове и фирнизи – Winsor & Newton, Doelfray; Четки – Невская палитра, Рубльов; Позлата – Giusto Manetti, Eytzinger, La Doratura. |
Съхраняване на рисувана икона | Рисуваните икони се почистват от прах само със суха кърпа. Не се използват препарати. Нищо не може да се съхрани дълго при силна светлина, топлина и влага. Затова не поставяйте иконата на интензивна слънчева светлина и в близост до отоплителни уреди. |
Често задавани въпроси
Мога ли да поръчам икона по мой образец?
Да, ако е православна.
Мога ли да поръчам икона по мой размер?
Да, това може да наложи корекции в цената, по договаряне.
Иконата има ли сертификат?
Да, на гърба на всяка икона се поставя сертификат за автентичност с право на износ.