Рисувани икони на Света Богородица
Рисувани икони на Света Богородица
Първите изображения на Пресветата Божия майка са направени още по време на нейния земен живот от Свети апостол и евангелист Лука. Това се случило след Петдесетница, след слизането на Светия Дух върху апостолите. Т.е. ръката на Светия апостол е ръководена от Светия Дух както когато е писал Светото Евангелие.
Така и при изписването образа на Пречистата. До нас е достигнало преданието, че първите рисувани икони на Света Богородица са били три: на две от тях Света Богородица е с Божествения Младенец, а на третото – без него, с молитвено и покровителствено издигнати нагоре ръце.
Първата икона е от т.н. тип Одигитрия или Пътеводителка
Отрокът Иисус е на лявата ръка на Света Богородица. А с дясната тя го посочва – това е „…Пътят, Истината и Животът“ (Йоан 14:6).
Това е тържествено, величествено изображение, изцяло обърнато към зрителите. Което предава знанието на Света Богородица за Божествената природа на нейния син.
Втората икона принадлежи към типа „Елеуса“ или „ Умиление“
Света Богородица и малкият Иисус нежно са допрели бузите си в израз на дълбока любов и привързаност.
И в същото време откриваме скръбта на Пресветата от предстоящите страдания на нейния възлюбен син –„ …и на сама тебе меч ще прониже душата“ както казва Свети Симеон Богоприимец.
За третото изображение се знае твърде малко
Съдейки по достигналите до нас образци, на които е изобразена само Света Богородица, се предполага, че е от типа „Дейсис“. Т.е. „Моление“, на което се подчертава уверението, че човешкият род има най-голямата застъпница пред Бога.
Още Старозаветните пророци, наред с пророчествата за явяването на Месия, пророкуват за неговото раждане от Девица. Например Свети цар и Пророк Давид в 44, 67, 86 и др. псалми, Свети Пророк Исая, Свети Пророк Йезекиил, Свети Пророк Даниил и др.
Почитта към Света Богородица в Новозаветните текстове е неизменно, макар и ненатрапчиво. Нейното постоянно общуване със Светите Апостоли след Възнесение Господне и активното и участие в живота на Християнската общност, преклонението, което Христовите ученици и засвидетелстват, се разраства през вековете.
Заради равноангелския си живот, личното си съвършенство и висшата си святост, Света Богородица е единственото човешко същество, избрано да осъществи връзката между временното и вечното. Да е „избран съсъд“ на въплъщението, да реализира обожението на човека, да роди Спасителя на света.
Молим се Пресветата и пречиста наша Владичица Богородица
Да ни спаси и помилва като най-силна наша застъпница. Изразяваме нашето преклонение пред нея като „по-висша от херувимите и несравнено по-славна от серафимите“, „нетленно Бог-Слово родила“ и затова „те величаем като истинска Богородица“.
Типове рисувани икони на Света Богородица | Обособени са три основни типа изображения на Света Богородица: Одигитрия (Пътеводителка), Елеуса ( Умиление) и Оранта (Молеща се).
Към типа Одигитрия спадат известните чудотворни икони Иверска, Тихвинска, Иерусалимска, Троеручица, Скоропослушница и др. Към типа Елеуса се отнася една от най-известните и почитани икони на Света Богородица Владимирска, прославена с многобройни чудеса. Към този тип се отнасят също Донската, Смоленската, Ярославската, Единственият тип, при който Света Богородица ( със или без Младенеца) се изобразява фронтално е типа Оранта, където Божията Майка е с молитвено вдигнати ръце – „Ширшая небес“, „ Неопиваема чаша“, „ Знамение“ и др. |
Чудотворни рисувани икони на Света Богородица | Гореща молитва пред икона на Пресветата Дева помага в личен план. Тук са упоменати много малка част от тях:
Всеизвестна е закрилата и спасяването на цели нации, градове и райони от болести, войни и природни бедствия чрез чудотворни икони на Пресвета Богородица – Владимирска, Казанска, Покров на Пресвета Богородица. |
Чудотворни икони на Света Богородица в България | На територията на нашата страна има много свети места и чудотворни икони.
|
Възхвала и молитви към Света Богородица | Благодарността на всички живеещи на земята към Света Богородица се излива в много молитви, песнопения, акатисти към всяка от нейните икони. Най-кратката молитва към Света Богородица е „ Пресветая Богородице, помилуй нас“.
В събота преди неделя пета от Великия пост се чества празникът на Богородичния акатист, който е в прослава на Света Богородица и величае жената от народа, която стана Майка Божия. По време на Богородичния пост от 1 до 15 август се чете Молебния канон и тогава се подчертава болката от загубата, страданието и търсенето на утеха. Чудотворните икони на Света Богородица имат акатисти, които се четат пред светия образ. Има Акатисти в чест на нейните чудотворни икони „Достойно ест“, „ Скоропослушница, „Иверска“, „Всецарица“, „ Радост на всички скърбящи“ и др. |
Празници на Света Богородица |
|
Често задавани въпроси
Какъв размер рисувани икони на Света Богородицада избера?
Когато държим иконата в ръце, ние я възприемаме цялостно и можем да разгледаме всеки детайл. Когато я поставим на стената, нейният формат визуално се умалява.
Размер 18/24см е сравнително малък и е подходящ за поставяне в обособени кътове, където има близък зрителен контакт. Имайте пред вид, че образът на Младенецът е около два пъти по-малък от този на Божията майка и трябва много да се приближим, за да го разгледаме.
Размер 21/28см е по-добър за цялостното възприемане на образите и е по-универсален за поставяне в интериор.
Размер 30/40см е най- силно въздействащ, има най-много фини детайли. Сравнен със среден формат картина (например 40/50см) това не е чак толкова голям размер, стои много добре и грабва окото.
За колко време се изработват рисувани икони на Света Богородица?
Необходими са между 3 и 5 работни дни в зависимост от сложността и размера на иконата. Ако имате събитие с конкретна дата, моля упоменете и ние ще се съобразим.
Рисувани икони на Света Богородица осветени ли са?
Тайнството освещаване се извършва само и единствено от православен свещеник. Иконата може да се занесе в църквата от този, който ще я подарява или полученият подарък да се освети.